Справаздача аб правядзенні ШАГ

Дата: 4 октября в 16:39, Обновлено 23 октября в 10:18

Школа Актыўнага Грамадзяніна «ААН - 75 гадоў: гісторыя дзейнасці, асноўныя дасягненні і ініцыятывы Рэспублікі Беларусь у складзе ААН»

22 кастрычніка 2020г. у 11.20 для вучняў ІХ, Х, ХІ класаў  праходзіла Школа Актыўнага Грамадзяніна па тэме «ААН - 75 гадоў: гісторыя дзейнасці, асноўныя дасягненні і ініцыятывы Рэспублікі Беларусь у складзе ААН».

Арганізацыя Аб'яднаных Нацый (ААН) - міжнародная арганізацыя, створаная для падтрымання і ўмацавання міжнароднага міру і бяспекі, а таксама развіцця супрацоўніцтва паміж дзяржавамі. У 2020г. дзейнасці дадзенай арганізацыі спаўняецца 75 гадоў.

У час пасяджэння Школы Актыўнага Грамадзяніна вучні ІХ - ХІ класаў пазнаёміліся з гісторыяй дзейнасці ААН, абмеркавалі асноўныя дасягненні і ініцыятывы Рэспублікі Беларусь у складзе ААН.

Справаздача аб правядзенні ШАГ 22.10.2020

ШАГ "Актыўны грамадзянін: мае ўчынкі - мая адказнасць"

24 верасня ў нашай установе прайшла інфармацыйная гадзіна. Тэма: “Актыўны грамадзянін: мае ўчынкі - мая адказнасць”. Кожны грамадзянін нашай краіны, у тым ліку і непаўналетні, абавязаны выконваць законы дзяржавы, клапаціцца пра бацькоў, паважаць правы і інтарэсы іншых грамадзян, традыцыi i культурныя каштоўнасцi беларускага народа, iншых нацый, авалодваць ведамі і рыхтавацца да самастойнай працоўнай дзейнасцi.

Выкананне законаў дзяржавы з'яўляецца канстытуцыйным абавязкам кожнага, хто знаходзіцца на тэрыторыі Рэспублікі Беларусь. За іх невыкананне наступае юрыдычная адказнасць.

Многія лічаць, што толькі дарослыя павінны адказваць за свае ўчынкі. Аднак агульнапрынятыя правілы паводзін з'яўляюцца абавязковымі да выканання асоб любой узроставай катэгорыі. Адзінае сур'ёзнае адрозненне паміж злачынствам дарослага і дзіцяці - гэта ўзрост адказнасці. Таму кожны павінен разумець, чым адрозніваецца праступак ад злачынства, калі надыходзіць узрост адказнасці і як быць, калі пачаўся канфлікт з законам.

У ходзе гутаркі Бельская Іна Сяргееўна разам з вучнямі абмеркавалі паняцце «канфлікт», а таксама шляхі вырашэння канфліктных сітуацый, акрамя гэтага пазнаёміліся з паняццем «медыяцыя», якое паходзіць ад лац. «Mediare», што азначае «Пасрэднічаць». Гэта паняцце паступова, але ўпэўнена ўваходзіць у наша жыццё. Ва ўсім свеце медыяцыя ўжо з'яўляецца адной з самых папулярных форм ўрэгулявання канфліктаў.

Вучні прыйшлі да высновы, што тэма інфармацыйнай гадзіны актуальна і ў сёняшні час, бо адказны чалавек - гэта той, хто кіруе сабой і сваімі паводзінамі. Таму кожнаму з нас трэба навучыцца прымаць адказнасць за свае дзеянні, учынкі, паводзіны. Калі мы гэтаму не навучымся, то тады жыццё будзе мяняцца па волі іншых людзей.

Справаздача аб правядзенні ШАГ 24.09.2020 г.