Дзелавы стыль адзення

Дата: 17 ноября 2016 в 08:20, Обновлено 5 октября в 06:41

Знешні выгляд

Змест паняцця "дзелавы стыль адзення" раскрываецца ў лісце Міністэрства адукацыі "Аб некаторых пытаннях увядзення адзення дзелавога стылю для вучняў устаноў, якія забяспечваюць атрыманне агульнай сярэдняй адукацыі» ад 23 мая 2006 году: «дзелавы стыль адзення - гэта строгі вытрыманы стыль адзення, прызначаны для наведвання навучэнцамі навучальных заняткаў у агульнаадукацыйных установах.
Ўвядзенне дзелавога стылю вопраткі прадугледжвае выхаванне пачуцця этыкету ў падрастаючага пакалення, уменне ранжыраваць вопратку на розныя стылі і разумець значэнне па яе ўжывання.

Дзелавы стыль - гэта строгі, вытрыманы стыль адзення.
Паўсядзённы дзелавы стыль адзення для вучэбных заняткаў:
Для дзяўчат: адзенне павінна быць класічнага стылю або сучаснага строгага крою: касцюм, камізэлька, спадніца, штаны, блузка, вадалазка, сукенка ў розным спалучэнні.
Для юнакоў: адзенне класічнага стылю або сучаснага строгага крою: класічны касцюм, пінжак, камізэлька, джэмпер, штаны, кашуля, гальштук ў розным спалучэнні.
Колеравая гама дзелавога стылю адзення: аднатонныя, спакойныя тоны, без надпісаў і малюнкаў. Пераважнымі лічацца спалучэнні - светлы верх, цёмны ніз.
Дзелавы стыль выключае: швэдры, талстоўцы, майкі, футболкі, кароткія топы, блузы з глыбокімі выразамі, штаны і спадніцы на сцёгнах, спадніцы даўжынёй менш 40 см, празрыстую і яркую вопратку, спартыўную вопратку і абутак, тапкі, шлёпанцы.
Для навучэнцаў 7- 11 класаў дапускаецца нашэнне класічных джынсавых штаноў цёмных тонаў без упрыгожванняў.
Аксэсуары: для навучэнцаў дапускаецца нашэнне сціплай біжутэрыі, мінімальнае выкарыстанне касметыкі пастэльных тонаў, манікюр мяркуе акуратныя, чыстыя пазногці з ужываннем бескаляровых лакаў. Дарагія аксэсуары ў школу насіць не рэкамендуецца.
Падчас ўрачыстых мерапрыемстваў, падчас экзаменаў адзенне павінна мець парадны выгляд: белы верх, цёмны ніз.
У зімовы перыяд у час нізкага тэмпературнага рэжыму дазваляецца апранаць швэдар (па неабходнасці).
Ці патрэбна ў школьным доме форма? Лічым «плюсы» і «мінусы» школьнай формы. Псіхолагі сцвярджаюць, што форма прышчапляе ў дзяцей стыль у вопратцы. Кожны чалавек павінен разумець ШТО і КУДЫ апранаць. Спартыўная адзенне для спорту і актыўных прагулак, ўрачыстае адзенне для святаў або важных падзей, а дзелавое адзенне для школы, працы і г.д. Плюс школьная форма падтрымлівае імідж школьнага ўстановы. Да таго ж, школьная форма растварае сацыяльныя пласты, з-за якіх, часам, фармуюцца комплексы. Бо дзеці ў школе з розных сем'яў. Хто-то можа сабе дазволіць модную вопратку, а хто-то даношвае рубакі за старэйшых братоў. Якія ж мінусы? Складана дамовіцца аб каляровай гаме і фасоне з усімі мамамі вучняў класа. Мабыць, ... усё. Выходзіць плюсаў больш? Значыць, купляем форму!

Дзелавы стыль адзення

• Дзелавы стыль адзення - гэта строгі вытрыманы стыль адзення, прызначаны для наведвання навучэнцамі навучальных заняткаў у агульнаадукацыйных установах.

• Адзенне дзелавога стылю можа быць выканана з тканін рознай структуры: воўны, полушерсть, бавоўны, камбінаваных тканін.

• У вучэбны час не дапускаецца нашэнне адзення з джынсавай тканіны.

Адзенне можа быць выканана ў рознай каляровай аднатоннай гаме, ўключаць элементы з тканін у клетку, але быць не стракатай і "не абуральна яркай ».

для дзяўчат адзенне павінна быць класічнага стылю або сучаснага строгага крою:

. касцюм,

• камізэлька,

• спадніца,

• штаны,

• блузка,

• вадалазка,

• сукенка ў розным спалучэнні.

для юнакоў

так жа прапануецца адзенне класічнага стылю або сучаснага строгага крою: грамадзянскі гарнітур,

• пінжак,

• камізэлька,

• джэмпер,

• штаны,

• кашуля,

• гальштук ў розным спалучэнні.

Колеравая гама дзелавога стылю адзення:

• аднатонныя, спакойныя тоны, без надпісаў і малюнкаў. Пераважнымі лічацца спалучэнні - светлы верх, цёмны ніз.

Патрабаванні да знешняга выгляду навучэнцаў, якія навучаюцца ва ўстанове

• вызначаюцца Статутам ўстановы адукацыі.

Статут даводзіцца да ведама вучняў і педагогаў і рэгламентуе пытанні арганізацыі вучэбна-выхаваўчага працэсу.

Як стаць прывабным у дзелавым гарнітуры?

• - Быць акуратным

• - Чаравікі начышчаны, штаны адпрасавалі + інтэлігентныя паводзіны

• - Калі выбіраеш сам, то дзелавы касцюм будзе сімпатычным і зручным

• - Купіць прыгожы касцюм